نمونه کار اسکن سه بعدی

/نمونه کار اسکن سه بعدی
نمونه کار اسکن سه بعدی۱۴۰۱/۱۲/۱۰ ۳:۰۲:۵۴

خدمات اسکن سه بعدی ارائه شده در شرکت ایده آل آرسس به شرح زیر است:

۱-ابعاد مدل از ۳ سانتی متر مربع تا ۴ متر مربع در یک نوبت

۲-بهترین دقت اسکنر +و- ۵۰ میکرون بر روی هر سطح می باشد. اسکنر قابلیت اسکن دستی و یا HD دستی نیز دارا می باشد که جهت اسکن قطعات بزرگ قابل استفاده است.

۳-برای مدل های بزرگتر تکه تکه اسکن می شود و فایل کامل تحویل داده می شود.

۴-قطعه بایستی کاملا تمیز تحویل داده شود.

۵-قسمت هایی از مدل که دارای عمق و یا مانع بصری باشند که دو چشم اسکنر قادر به رویت همزمان نباشد، قادر به اسکن نمی باشد.

۶-در بعضی از قطعات با مشخصات هندسی یکنواخت از نقاط راهنما استفاده می شود(target).

۷-قطعات مشکی، شفاف و براق از اسپری مشکی استفاده می شود.

۸-خروجی اسکنر فایل ابر نقاط (asci) و فایل مش (obj stl) می باشد و در صورت نیاز فایل solid هزینه آن جداگانه محاسبه می شود.

برای مدلسازی کامپیوتری و مهندسی معکوس یک قطعه که به صورت فیزیکی موجود هست دو راه پیش رو داریم :

  • اگر قطعه از نظر مدلسازی و ابعاد برداری ساده باشد می توان به راحتی به وسیله ابزارهای اندازه گیری مانند کولیس، خط کش، متر و… ابعاد برداری را انجام داد و سپس آن قطعه را طراحی کرد.

  • اما اگر دقت طراحی برای ما حائز اهمیت بوده و یا قطعه ای با پیچیدگی زیاد داریم دیگر نمی توان با اتکا به ابزارهای اندازه گیری دستی آن را ابعاد برداری و طراحی نمود. به همین دلیل در این مواقع طراحان از دستگاه اسکنر سه بعدی استفاده می کنند.

دستگاه اسکنر سه بعدی با اسکن کردن دقیق قطعه ای که می خواهیم آن را طراحی کنیم یک فایل ابرنقاط در اختیار طراحان قرار می دهد که آن فایل که را می توان با کمک نرم افزار طراحی مانند سالیدورکس و استفاده از یک نوار ابزار جانبی آن به نام Geomagic for solidworks یا نرم افزارهای طراحی مهندسی دیگر براساس فایل اسکن شده دقیق طراحی نمود.

لازم به ذکر است که با این روش می توان پس از طراحی ، تغییرات دلخواه که مدنظر است را بر روی قطعه اعمال نمود برای مثال تغییر جای پیچ ها، ایجاد سوراخ، تغییر اسکیل و ابعاد قطعه و …

پس از طراحی به کمک نرم افزارهای طراحی جهت مشاهده نمونه اولیه ، تایید نهایی و یا مقایسه آن با نمونه واقعی  میتوان مدل طراحی شده را به کمک دستگاه پرینتر سه بعدی پرینت نماییم.

لازم به ذکر است استفاده از اسکنر و پرینتر سه بعدی برای مهندسی معکوس کاربرد های زیادی دارد.

 برای مثال هنگامی که یک دستگاه موجود است و دیگر تولید نمی شود یا دسترسی به آن نداریم می توانیم با این روش آن را مجددا تولید نموده یا به وسیله تغییراتی که مدنظرمان است آن را بومی سازی کنیم همچنین در بخش هایی مانند هنر، معماری و… نیز از این روش می توان بهره برد.

شرکت ایده آل آرسس پاسارگاد اولین و بزرگترین مرکز خدمات پرینت سه بعدی در استان گیلان می باشد که خدمات طراحی ، مدلسازی ، مهندسی معکوس و اسکن سه بعدیرا نیز  ارائه می نماید.