عدم چسبندگي لايه اول پرینت به بستر چاپ

//عدم چسبندگي لايه اول پرینت به بستر چاپ

عدم چسبندگي لايه اول پرینت به بستر چاپ

اگر تا به حال سعی کرده اید با چاپگر سه بعدی چاپ کنید، می دانید که یکی از ناراحت کننده ترین چیزها می تواند عدم چسبندگي لايه اول پرینت به بستر چاپ باشد.وقتی نمی دانید چرا این اتفاق می افتد، آزاردهنده تر است.

چسبیدن لایه اول به صفحه ساخت بسيار مهم مي باشد و چسبیدن کامل لایه اول پرینت به صفحه ساخت باعث می شود تا بقيه مدل بتواند به درستی بر روي اولين لايه پرينت شود.

دلیل عدم چسبندگي لايه اول پرینت به صفحه ساخت:

این اغلب به دلیل تنظیمات نادرست دما، فیلامنت ناکافی یا گرفتگی نازل اتفاق می افتد. خوشبختانه، این مشکلات را می توان به راحتی با اصلاح تنظیمات و تعمیر و نگهداری برطرف کرد تا چاپگر سه بعدی شما به حالت کار خود بازگردد و همچنان از پروژه ها و مدل های چاپ سه بعدی لذت ببرید!

راه حل مشکل عدم چسبندگي لايه اول پرینت به صفحه ساخت:

فاصله بین نازل و بستر چاپ را کاهش دهید:

اگر فاصله نازل از بستر چاپ زیاد است، فیلامنت ممکن است به طور شل روی بستر چاپ نصب شود اما نمی تواند به درستی به آن متصل شود.

فاصله مناسب نازل از بستر چاپ در پرینتر سه بعدی

در حالت ایده‌آل، فاصله به گونه‌ای است که فشار دادن فیلامنت به بستر چاپ آسان باشد. فاصله بستر چاپگر با نازل چاپ بزرگترین پیچ تنظیم در چسبندگی بستر چاپ است.

در تمامي پرينترهاي سه بعدي صفحه ساخت با استفاده از ۳ و يا چهار پيچ و فنر به دستگاه متصل شده است و اين سيستم امکان کالیبره نمودن صفحه ساخت را فراهم می نماید.

تنظیم بستر چاپ (Bed)

لازم به ذکر است که پرینترهای سه بعدی با سیستم کالیبراسیون اتوماتیک این کار را بصورت اتوماتیک انجام می دهند.

هدف از تراز کردن، حفظ فواصل یکسان در تمام نقاط بستر چاپ شده است.

سرعت چاپ لایه اول را کاهش دهید:

برای عدم چسبندگي لايه اول پرینت به بستر چاپ در پرینت سه بعدی، سرعت چاپ کندتر می تواند بسیار تاثیر گذار باشد. فیلامنت گرمتر می ماند، زیرا نزدیک نازل چاپگر سه بعدی است و بهتر روی سطح بستر چاپ شناور می شود. همچنین در صورت استفاده از مکانیزم جریان برای دستکاری یک فیلمنت ، نیروی خمش را کاهش می دهد.

کاهش سرعت چاپ در لایه های اول بین ۵ تا ۱۰ میلی متر بر ثانیه به چسبندگی بسیار کمک می کند. اکثر اسلایسرها تنظیمات پیش فرضی دارند که امکان چاپ کندتر روی لایه اولیه را فراهم می کند. معمولاً آنها تقریباً نصف سرعت چاپ معمولی هستند – حدود ۲۰ تا ۳۰ میلی متر در ثانیه برای اکثر سیستم های چاپ سه بعدی.

سطح بستر چاپ (نوار، چسب و مواد)

پلاستیک های مختلف تمایل دارند بهتر به مواد مختلف بچسبند. به همین دلیل، بسیاری از چاپگرها دارای مواد بستر چاپ خاصی هستند که برای مواد آنها بهینه شده است. به عنوان مثال، چندین چاپگر از یک صفحه BuildTak در بالای بستر چاپ خود استفاده می کنند که به خوبی به PLA می چسبد. سایر تولیدکنندگان یک تخت شیشه ای گرم، مانند شیشه بوروسیلیکات را انتخاب می کنند که در هنگام گرم شدن برای ABS بسیار خوب عمل می کند.

اگر می خواهید مستقیماً روی این سطوح چاپ کنید، همیشه ایده خوبی است که قبل از شروع چاپ مطمئن شوید که بستر چاپ شما عاری از گرد و غبار، گریس یا روغن است. تمیز کردن بستر چاپ با مقداری آب یا الکل مالشی ایزوپروپیل می تواند تفاوت زیادی ایجاد کند.

تمیزکردن بستر چاپ پرینتر سه بعدی

اگر چاپگر شما دارای بستر چاپ خاصی برای کمک به چسبندگی نیست، هنوز گزینه هایی دارید! خوشبختانه، انواع مختلفی از نوار چسب وجود دارد که به خوبی به مواد پرینت سه بعدی رایج می‌چسبند. نوار چسب ها را می توان روی سطح بستر چاپ قرار داد و اگر می خواهید با مواد متفاوتی چاپ کنید، به راحتی برداشته یا جایگزین می شوند. به عنوان مثال، PLA تمایل خوبی به نوار چسب Blue Painter دارد در حالی که ABS به نوار کاپتون بهتر می‌چسبد (به عنوان نوار Polyimide شناخته می شود). بسیاری از کاربران همچنین با استفاده از چسب موقت یا اسپری در بالای سطح بستر چاپ خود موفقیت زیادی کسب کرده اند.با خیال راحت آزمایش کنید تا ببینید چه چیزی برای شما بهتر است!

چسب کپتون
چسب Blue painter

وقتی همه چیز شکست می خورد (Raft ,Brim ,Skirt)

گاهی اوقات شما در حال چاپ یک قطعه بسیار کوچک هستید که به سادگی سطح کافی برای چسبیدن به سطح بستر چاپ را ندارد. Simplify3D شامل چندین گزینه است که می تواند به افزایش این سطح کمک کند تا سطح بزرگتری برای چسبیدن به بستر چاپ فراهم شود. یکی از این گزینه ها ” لبه “(Brim) نامیده می شود. لبه حلقه های اضافی را در اطراف قسمت بیرونی قطعه شما اضافه می کند، شبیه به لبه کلاه که دور کلاه را افزایش می دهد. این گزینه را می توان با رفتن به سربرگ “افزودنها” و گزینه “Use Skirt/Brim” را فعال کرد. Simplify3D همچنین به کاربران اجازه می دهد تا یک (raft) را به زیر قسمت خود اضافه کنند، که همچنین می تواند برای ایجاد یک سطح بزرگتر برای چسبندگی بستر استفاده شود و مشکل عدم چسبندگي لايه اول پرینت به بستر چاپ را حل کند. اگر به این گزینه‌ها علاقه‌مند هستید، لطفاً به آموزش (raft)، دامن‌ها و لبه‌ها نگاهی بیندازید که همه چیز را با جزئیات بیشتری توضیح می‌دهد.

مثال گزینه Skirt
مثال گزینه brim
مثال گزینه Raft

تنظیمات دما یا خنک کننده:

پلاستیک با سرد شدن از دمای گرم به دمای سرد تمایل به جمع شدن(Shrink) دارد. برای ارائه یک مثال مفید، قطعه ای به عرض ۱۰۰ میلی متر را تصور کنید که با پلاستیک ABS چاپ می شود. اگر اکسترودر این پلاستیک را در دمای ۲۳۰ درجه سانتیگراد چاپ می کرد، اما روی یک بستر چاپ سرد قرار می گرفت، این احتمال وجود دارد که پلاستیک پس از خروج از نازل داغ به سرعت خنک شود. برخی از چاپگرها همچنین دارای فن های خنک کننده هستند که این فرآیند خنک سازی را در هنگام استفاده سرعت می بخشد. اگر این قطعه ABS تا دمای اتاق ۳۰ درجه سانتیگراد خنک شود، عرض ۱۰۰ میلی متر تقریباً ۱.۵ میلی متر کوچک می شود! متأسفانه، بستر چاپ پرینتر شما تا این حد کوچک نمی شود، زیرا معمولاً در دمای نسبتاً ثابت نگه داشته می شود. به دلیل این واقعیت، پلاستیک با سرد شدن از بستر چاپ جدا می شود. این یک واقعیت مهم است که باید هنگام چاپ اولین لایه خود به خاطر داشته باشید. اگر متوجه شدید که لایه در ابتدا چسبیده است، اما بعداً با سرد شدن از بستر چاپ جدا می شود، ممکن است تنظیمات دما و خنک کننده شما مقصر باشند.

دمای تزریق را افزایش دهید:

دلیل دیگری که ممکن است چاپ سه بعدی شما به بستر چاپ نچسبد این است که دمای تزریق بسیار پایین است. اگر دمای تزریق خیلی پایین باشد، فیلامنت به قدری داغ نخواهد بود که ذوب شود و به خوبی به بستر بچسبد. برای رفع این مشکل، دمای تزریق را ۱۰-۲۰ درجه سانتیگراد افزایش دهید تا پرینت سه بعدی شما به درستی بچسبد.

آیا دمای بستر بالاتر به چسبندگی کمک می کند؟

بله. چند دلیل وجود دارد که چرا افزایش دمای بستر می تواند به چسبندگی کمک کند. یکی این است که می تواند به نرم شدن مواد چاپ شده کمک کند تا احتمال چسبیدن آن به بستر چاپ بیشتر باشد. دلیل دیگر این است که می تواند کشش سطحی مواد را افزایش دهد و به احتمال زیاد پس از رسوب گذاری در جای خود باقی بماند. در نهایت، همچنین می تواند به ایجاد پیوند قوی تری بین ماده و سطح بستر چاپ کمک کند.

تعویض فیلامنت:

اگر همه روش‌های بالا را امتحان کرده‌اید و پرینت سه بعدی شما هنوز به بستر چاپ نمی چسبد، ممکن است لازم باشد فیلامنت را تغییر دهید. برخی از فیلامنت‌ها بیشتر از بقیه مستعد تاب خوردن هستند، که می تواند چسبیدن آنها به بستر چاپ را دشوار کند. اگر از فیلامنتی استفاده می‌کنید که به تاب خوردگی معروف است، سعی کنید فیلامنت خود را تغییر دهید.

تعویض فیلامنت برای رفع مشکل عدم چسبندگي لايه اول پرینت به بستر چاپ

ما در شرکت ایده آل آرسس پاسارگاد با داشتن تجربه چندین ساله در خدمات چاپ و پرینت سه بعدی، با اغلب برندها و مدل های گوناگون فیلامنت ها کارکرده و توان راهنمایی هرجه بهتر دوستانی را که قصد قدم برداشتن در این مسیر را دارند داریم.

برای مشاهده راه های ارتباطی با ما اینجا کلیک کنید.

۱۴۰۲/۶/۲۸ ۱۰:۰۲:۵۶