جابه‌جایی لایه‌های چاپ

//جابه‌جایی لایه‌های چاپ

جابه‌جایی لایه‌های چاپ

در حالی که مشکلات احتمالی پرینت سه بعدی وجود دارد، جابه‌جایی لایه‌های چاپ یکی از واضح ترین آنهاست زیرا هم بر دقت ابعاد و هم بر ظاهر بصری چاپ تأثیر می گذارد. به زبان ساده، جابه‌جایی لایه‌های چاپ هر زمانی که یک لایه با فاصله افقی از جایی که باید چاپ می‌شد چاپ شود، اتفاق می‌افتد.

اغلب، چندین لایه از یک چاپ در یک جهت حرکت می‌کنند و شما را با یک چاپ اریب اشتباه مواجه می‌کند که بد به نظر می‌رسد و آنطور که انتظار می‌رود عمل نمی‌کند. در مواقع دیگر، تغییر لایه به صورت یک جابجایی بزرگ منفرد در یک لایه خاص ظاهر می شود.

جابه‌جایی لایه‌های چاپ

به حداقل رساندن ضربه ها و ارتعاشات:

اولین نکته واقعی ما این است که تمام ضربه ها و ارتعاشاتی را که چاپگر شما هنگام چاپ یک شی جذب می کند یا تولید می کند به حداقل برسانیم. اینها می توانند نازل و بستر چاپ را در طول مسیرشان تکان دهند و به طور بالقوه باعث تغییر لایه شوند.

به حداقل رساندن ضربه ها و ارتعاشات

برجستگی‌ها و لرزش‌ها می توانند از منابع مختلفی ایجاد شوند. ابتدا مطمئن شوید که چاپگر شما هیچ گونه لرزشی را از سطحی که روی آن قرار دارد جذب نمی کند. این بدان معناست که چاپگر سه بعدی خود را روی یک سطح ثابت قرار دهید و احتمالاً لرزشگیرهای لاستیکی (چاپ سه بعدی یا خریداری شده) را به پایین دستگاه خود اضافه کنید.

بررسی کنید که موتورهای دستگاه شما به آرامی کار می کنند و هنگام تغییر جهت تکان نمی خورند. مطمئن شوید که هیچ مانعی در مسیر نازل یا بستر چاپ قرار ندارد. گاهی اوقات، ضایعات پلاستیکی می توانند در قاب چاپگر قرار بگیرند و به طور بالقوه بر حرکت تأثیر بگذارند.

تسمه‌ها و قرقره‌ها را سفت کنید:

نکته دوم ما حل کردن شاید رایج ترین روشی است که جابه‌جایی لایه‌های چاپ رخ می دهد: تسمه های شل. اکثر چاپگرهای سه بعدی FDM از تسمه‌ها و قرقره‌ها برای حرکت نازل و بستر چاپ در امتداد محورهای مربوطه خود استفاده می کنند، اما جابه‌جایی لایه‌های چاپ می تواند به راحتی زمانی که تسمه ها شل هستند اتفاق بیفتد. این به این دلیل است که هرچه تسمه‌های شل بیشتری داشته باشند، فضای بیشتری برای حرکت آزادانه نازل و تخت چاپ وجود دارد.

سفت کردن تسمه‌ها و قرقره‌ها

بنابراین، شما می خواهید تسمه های دستگاه خود را با کشیدن قرقره در یک طرف، تسمه را سفت کنید. برخی از ماشین ها دارای قرقره های تسمه با دستگیره های قابل تنظیم هستند که می توانید آنها را بچرخانید تا تسمه را سفت کنید.

سرعت چاپ را کاهش دهید:

سوم، باید سعی کنید سرعت چاپ خود را کاهش دهید تا ببینید آیا این متغیر مسبب مشکل است یا خیر. سرعت چاپ می تواند باعث جابجایی لایه شود، زیرا اگر بالاتر از توانایی موتورهای پله‌ای (Stepper Motor) شما تنظیم شود، ممکن است موتورها کمتر از آنچه که دستور داده شده حرکت کنند.

سرعت پرینت سه بعدی

با این حال، شما می خواهید بدون به خطر انداختن کیفیت چاپ، بالاترین سرعت ممکن را داشته باشید. به همین دلیل، توصیه می کنیم در حین رفع مشکل جابه‌جایی لایه‌های چاپ، سرعت چاپ خود را حدود ۲۰ تا ۶۰ درصد کاهش دهید.

همچنین، باید مطمئن شوید که موتورهای پله‌ای (Stepper Motor) شما مطابق انتظار عمل می‌کنند و با تقاضای حرکت مطابقت دارند (اغلب هنگام خرابی صدای کلیک ایجاد می‌کنند). اگر متوجه شدید که سرعت چاپ مقصر تغییر لایه نیست، همیشه می توانید آن را به همان چیزی که در ابتدا استفاده می کردید افزایش دهید.

سطح چاپ را ایمن کنید:

گاهی اوقات، علت جابه‌جایی لایه‌های چاپ کمی واضح‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید، و افزودن یک گیره نگه دارنده دیگر می‌تواند تفاوت را ایجاد کند.

چهارمین نکته ما این است که صفحه ساخت یا سطح چاپ را روی تخت چاپ زیر قاب محکم کنید، که جزء قاب است که توسط موتور پله (Stepper Motor) بستر، حرکت می کند. اگر صفحه ساخت بیش از حد شل باشد، ممکن است در حالی که تخت چاپ زیر قاب به جلو و عقب حرکت می کند، جابه جا شود.

محکم کردن بستر چاپ

برای چسباندن بهتر صفحه ساخت به بستر چاپ زیر قاب، می توانید از گیره‌های کلاسور یا گیره های مخصوص چاپگرهای سه بعدی استفاده کنید. معمول است که حداقل چهار عدد از این گیره ها صفحه ساخت شما را به زیر فریم نگه می دارند (یکی در هر گوشه)، اما ممکن است بخواهید حتی بیشتر از آن استفاده کنید.

خنک کردن قطعات الکترونیک:

نکته پنجم ما این است که اجزای الکترونیکی چاپگر سه بعدی خود را خنک کنید. وقتی خیلی داغ باشد، لوازم الکترونیکی ممکن است دچار نقص شود و احتمالاً منجر به جابجایی لایه شود. به طور خاص، ما به درایورهای موتور پله ای در چاپگر سه بعدی شما اشاره می کنیم، که اجزای ساخته شده در صفحه اصلی هستند که حرکت موتورهای پله ای را کنترل می کنند.

خنک کردن اجزائ الکترونیکی پرینتر سه بعدی

برای حل این مشکل، می توانید لوازم الکترونیکی چاپگر خود را با ارائه جریان هوای بیشتر به صفحه اصلی دستگاه خود خنک کنید. می‌توانید محفظه صفحه اصلی چاپگرتان را باز کنید تا هوای بیشتری به درایورها برسد و خنک شود یا یک فن را مستقیماً روی برد اصلی اضافه کنید.

اجتناب از برخورد:

نکته دیگر ما این است که از برخورد سر چاپ یا نازل با قطعه ای که چاپ می کنند جلوگیری کنید. اگر نازل با قطعه در حال چاپ برخورد کند، قطعه می تواند حرکت کند و باعث جابجایی لایه بعدا در چاپ شود.

اجتناب از برخورد نازل با قطعه در حال چاپ

برخوردها زمانی اتفاق می‌افتند که شکل چاپی کار را برای آنها آسان می‌کند. به عنوان مثال، ویژگی‌های کوچک یک پرینت که شل می‌شود یا اولین لایه تاب خورده می‌تواند به راحتی مانع نازل شود. برای جلوگیری از این امر، مطمئن شوید که تخت شما همسطح است و اولین لایه شما به خوبی چسبیده است تا از برخورد ناخواسته قطعه به نازل جلوگیری شود.

اگر تشخیص می‌دهید که برخوردها باعث جابجایی لایه چاپگر شما می‌شوند، علاوه بر انجام هر کاری که برای جلوگیری از قرار گرفتن قسمت‌هایی از چاپ در مسیر نازل لازم است، سرعت چاپ خود را نیز کاهش دهید. این کار از برخورد نازل به چیزی جلوگیری نمی‌کند، اما تاثیر فیلامنتی را که در مسیر نازل قرار می‌گیرد را کاهش می‌دهد.

راه حل دیگر برای جلوگیری از برخورد و جابه‌جایی لایه‌های چاپ این است که Z Hop را در اسلایسر خود فعال کنید. این به نازل شما دستور می دهد که در هنگام حرکت، در محور Z به سمت بالا حرکت کند و از برخورد نازل با چاپ جلوگیری کند.

مطمئن شوید که چاپگر به اندازه کافی روغن کاری شده است:

اصطکاک مکانیکی روی محورها می تواند منجر به جابه‌جایی لایه‌های چاپ شود. بررسی کنید که آیا چاپگر شما آزادانه در امتداد این محور حرکت می کند، قطعات مکانیکی مانند میله ها، پیچ های سربی یا ریل ها را تمیز و روغن کاری کنید و یاتاقان های شکسته را بررسی کنید.

روغنکاری چاپگر سه بعدی

برای مشاهده راه های ارتباطی با ما اینجا کلیک کنید.

۱۴۰۲/۶/۲۹ ۸:۵۲:۱۲